Breaking news

Висновки саміту G20: світові лідери відмовились від «ізоляції» Путіна

Минулий в Аргентині саміт «Великої двадцятки» був знаковим для світу відразу у декількох аспектах. Жваво на ньому обговорювалася і доля України.

Саміт в Буенос-Айресі просто був приречений на те, щоб на його «полях» обговорили новий криза, що виникла у відносинах між Україною і Росією через інцидент, в ході якого були обстріляні три українських судна і захоплені разом з екіпажами.

Президент США Дональд Трамп спочатку намагався максимально не коментувати інцидент, заявляючи про те, що довіряє діям керівників Франції та Німеччини щодо врегулювання ситуації. Витримавши паузу, Д. Трамп прийняв рішення особисто послати «сильне повідомлення» щодо інциденту президенту Росії Володимиру Путіну під час повноформатних переговорів. Втім, згодом наміри були скориговані через заклики опонентів президента США до того, щоб лідери держав «ізолювали» В.Путіна, відмовившись від двосторонніх зустрічей «на полях» саміту.

Виходячи з внутрішньополітичних обставин, Трамп не міг не скасувати переговори з Путіним. У підсумку він продемонстрував свій «сильний сигнал» російського президента, коли пройшов повз Путіна, що не привітавши його. По крайней мере, особисто Д. Трамп «ізолював» В.Путіна.

Але вийшло якось символічно, тому що в підсумку президенти США і РФ мали неформальну бесіду, присвячену керченському інциденту.

Втім, своїм опонентам по внутрішньополітичній боротьбі Трамп може сказати, що він двічі послав «сильне повідомлення» Росії щодо згаданого інциденту. І так, як того хотіли вони, і так, як це вважав за необхідне зробити він сам.

«Ізоляція» В. Путіна не вийшла, тому що зустрічі з ним не скасували лідери Франції, Німеччини, Китаю, Індії, Бразилії, Південної Африки та інших держав.

А канцлер Німеччини Ангела Меркель досить серйозно обговорила з російським президентом і керченський інцидент, і ситуацію з захопленими моряками, і ситуацію із судноплавством через протоку.

Що в підсумку для України? Три важливі моменти.

По-перше, є позитив в тому, що лідери західних держав продемонстрували своє критичне ставлення до Росії через інцидент в Керченській протоці, закликали звільнити українські судна і моряків.

По-друге, є безрезультатність міжнародного впливу на Росію і відсутність міжнародної реакції, бажаною для офіційного Києва.

Так, не відбулася ізоляція Путіна. І ні демарш Трампа, ні вимоги окремих лідерів західних держав звільнити українських моряків не привели до бажаного результату. Судячи із заяв, зроблених російським президентом за підсумками саміту, Кремль в найближчі тижні нікого і нічого не поверне Україні.

По-третє, питання звільнення українських моряків і суден став заручником напружених відносин між Росією і США. Д. Трамп сказав, що його зустріч з В. Путіним можлива після звільнення українських моряків. На цьому ж наголосив і держсекретар США Майкл Помпео. Тобто, для американського керівництва ця тема стала причиною скасування вже узгодженої зустрічі президентів, новим елементом міждержавного протистояння, ще одним інструментом для надання політичного тиску на Кремль.

Таким чином, керченський інцидент обговорили, але Путіна не «ізолювали», а повернення Україні моряків і суден не наблизився.

Джерело