Breaking news

Від Лазаренка до Ахметова: ЗМІ “засвітили” мільярди олігархів та ексчиновників у швейцарському банку

Українські олігархи тримають гроші в одному з найбільших швейцарських банків – Credit Suisse.

Про це розповіли журналісти “Слідство.Інфо”.

Олігарх Рінат Ахметов свої рахунки переважно поділив із топ-менеджерами керівної компанії його бізнес-групи SCM.

Журналісти виявили більше 50 таких рахунків, баланс на одному з яких сягав 497 млн франків у 2016 році. За теперішнім курсом це понад 15,2 млрд грн.

В SCM відповіли, що банк “входить до двадцятки найбільших фінансових установ Європи”. А інформація, що група “може (або не може) підтримувати банківські відносини з Credit Suisse, не є ані новинною, ані особливо цікавою”.

Якщо рахунки Ахметова були напряму пов’язані з його бізнесом, то походження рахунків Ігоря Коломойського не здається таким очевидними.

Олігарх мав один рахунок на своє ім’я у понад 27 млн франків (понад 830 млн грн).

Ще один рахунок у 2007 році – на імена його матері, дружини і доньки у понад три млрд франків (більше 92 млрд грн).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Не впускайте їх назад” – мережі гудуть про Ахметова й Пінчука, які втекли з України

“У мене жодних рахунків у банку Credit Suisse немає. Ні в мене, ні в доньки, ні у матері. А ті, що ви описуєте, це були не CS, а іншого банку, який потім купив Credit Suisse.

У 1996 році це був, по-моєму банк Leu, а потім він став Clariden Leu. І на нього приходили гроші від продажу активів, акцій Evraz. А потім ці гроші перекинули до Кіпрської філії ПриватБанку, і вони зберігалися там.

Моя сім’я до цих грошей жодного стосунку не мала. Вона мала право користування, це про всяк випадок, раптом зі мною щось трапиться”, – розповів Коломойський.

Evraz Group – міжнародна металургійна і гірничодобувна компанія. У 2007 році купила п’ять гірничо-металургійних підприємств в Україні у групи “Приват” Коломойського. За це близько мільярда доларів заплатила грошима, решту суми Коломойський отримав у вигляді акцій Evraz. Згодом, схоже, олігарх продав акції.

Коломойського і його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова підозрюють у виведенні з ПриватБанку $5,5 мррд. Зараз вже державний банк судиться із олігархом у кількох країнах, зокрема, Великій Британії.

Підсанкційні бізнесмени і проблемні активи

Клієнтом Credit Suisse у 2014 році став російсько-український бізнесмен Павло Фукс. Наступного року його рахунок налічував ​​17 млн франків (за теперішнім курсом – більше 522 млн грн).

Фукс відомий тим, що викупив два млрд грн боргу Київського метрополітену. Торік потрапив під санкції РНБО через зв’язок з нафто-газовими махінаціями часів Віктора Януковича – зокрема, через придбану ним компанію “Голден Деррік”.

Компанія повʼязана з ексміністром енергетики Едуардом Ставицьким. Саме вона отримала дозволи на розвідку і видобуток нафти й газу у 2012-13 роках поза конкурсом, тому що третина її капіталу належала державній “Надра України”.

Закарпатський бізнесмен Орест Фірманюк мав на рахунку швейцарського банку у 2015 році понад 60 тис. франків.

Колишній голова Державної митної служби Максим Нефьодов називав Фірманюка “контрабандистом №1” в Україні. Цього року він потрапив під санкції РНБО.

Власник агрохолдингу UkrLandFarming Олег Бахматюк мав близько десяти рахунків, один із яких у 2008 роц нараховував понад 200 млн франків.

Національне антикорупційне бюро підозрює Бахматюка у заволодінні 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту Нацбанку. Він перебуває в Австрії.

Колишні чиновники

Колишній голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський мав три рахунки. Він став клієнтом Credit Suisse у 2004, 2006 і 2007 роках.

Один з яких нараховував щонайменше 1 млрд франків – понад 30 млрд грн, коли Хорошковський закінчив роботу у російській гірничодобувній і металургійній компанії Evraz-Group і став заступником секретаря РНБО.

Інший його рахунок існував того ж року, коли очолив українську митницю, а згодом перейшов працювати до СБУ.

Після перемоги Володимира Зеленського на виборах Хорошковський повернувся в Україну, журналісти неодноразово фіксували його в Офісі президента.

“У мене не було жодного рахунку у вказаному банку у цей період. Вважаю, на цьому все”, – відповів він журналістам.

Колишній голова Державної фіскальної служби Роман Насіров у 2010 році мав в Credit Suisse рахунок на 699 тис. франків.

У березні 2017-го Насірова заарештували за підозрою у припиненні оподаткування газотрейдингових компаній нардепа Олександра Онищенка. Чиновника звинуватили у завданні збитків державі на 2 млрд грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ятирічна справа Насірова рухається до фіналу

Мав рахунки у швейцарському банку і колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко.

Світовий банк у 2007 році включив його до десятки найбільш корумпованих лідерів світу.

У 2009 році, через майже десять років після затримання у США, його засудили до восьми років тюрми за корупцію і відмивання коштів. Вийшов на волю 2012 року. За даними ЗМІ, із родиною живе в передмісті Сан-Франциско.

Рахунки в швейцарському банку Лазаренко відкривав у 1997 році.

Перший рахунок ділив разом із Петром Кириченком, його найближчим радником і товаришом. У 2003 році рахунок налічував понад семи млн франків.

“На цьому рахунку знаходиться приблизно 5 мільйонів доларів, – розповів адвокат Лазаренка.- Рахунок залишається відкритим до розгляду справи щодо цивільної конфіскації в США і провадження в Україні. Як ми розуміємо, доступу до нього не було з 1998 року”.