Breaking news

“Велике будівництво” Зеленського: українці переплатять 1,7 млрд грн за аеродром

На будівництво аеродрому у Дніпрі, яке анонсував президент Володимир Зеленський, з державного бюджету переплатять 1,7 млрд грн через завищення у півтора рази вартості робіт.

Про це повідомляють “Наші гроші”

8 жовтня державне підприємство “Фінансування інфраструктурних проєктів” Міністерства інфраструктури за результатами тендеру уклало угоду з компанією “Онур конструкціон інтернешнл” на будівництво аеродрому Міжнародного аеропорту “Дніпропетровськ” вартістю 5,64 млрд грн.

Єдиним конкурентом на тендері була компанія “Автомагістраль-Південь”, що разом з “Онуром” є головними фаворитами Укравтодору.

В результаті мінімальної конкуренції знижка на тендері склала всього 2%. А ціни на будівельні матеріали виявились набагато більшими у порівнянні з попереднім контрактом на аеродром “Дніпро”.

На початку 2021 року тендер на будівництво аеродрому за участі восьми конкурентів виграла компанія “Альтіс”. На аукціоні вона виграла підряд запропонувавши ціну 3,95 млрд грн, що було на 31% нижче від очікуваної вартості.

Однак згодом міністра інфраструктури Владислава Криклія звільнили, і при новому міністрі Олександру Кубракову контракт з компанією розірвали через невиконання робіт. Хоча Антимонопольний комітет заблокував на два місяці будь-яке фінансування робіт.

Відтак на новий тендер вже не подавались жодні компанії, що не входили до пулу фаворитів Укравтодору і”Онур” виграв новий тендер на 1,7 млрд грн дорожче від “Альтісу”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кандидат у нардепи від “Слуги народу” піариться на “Великому будівництві”

Кошторисні ціни “Онуру” виявились значно більшими від розірваного контракту, пишуть журналісти.

Щебенево-піщана суміш від “Альтісу” коштувала 540 грн за кубометр, а від “Онуру” вже 953 грн, на 76% дорожче. У кошторисі турецької компанії на ЩПС припадає 315 млн грн. Таким чином лише на цьому будматеріалі маржа склала 136 млн.

Георешітка подорожчала ще більше на 305%, з 420 до 1703 грн за 10 кв.м. На цей матеріал “Онур” зарезервував 93 млн грн, тож держбюджет заплатить за нього на 70 млн грн більше.

Також за різнимими марками асфальту турецька компанія в середньому підняла ціни з 2 тис. до 3 тис. грн/т, по бетонам з 1400 до 2100 грн за кубометр.

При цьому відомий виробник “Ковальська” на своєму сайті зараз пропонує готові суміші по 15001600 грн, тоді як в “Онура” він коштує понад 2 200 грн.

Аналогічно “Онур” підняли ціни по усім будматеріалам, які журналісти змогли ідентифікувати в кошторисах тендерів.

Що відомо про компанію

Турецька група “Онур” за часів президента Зеленського закріпила свої позиції фаворита будівельного ринку України.

Зеленський виступав у турецькому готелі “Онуру” ще коли був актором “Кварталу 95”. А після перемоги на виборах пропонував віддавати підряди компанії без тендерів.

При цьому одним з найбільших підрядів стали 12 млрд грн на будівництво моста через Дніпро у Запоріжжі. Єдиним конкурентом “Онуру” на тендері була ще одна турецька фірма “Гьочай”. “Гьочай” збудував для “Онуру” турецький готель, у якому і виступав Зеленський.