Breaking news

Вартість проїзду в Києві можуть підняти. Але не до 21 грн

У Києві збільшити вартість проїзду в комунальному громадському транспорті можуть уже в червні. Раніше таке прохання до міської влади подали Київський метрополітен і Київпастранс. Хочуть брати понад 20 грн з пасажира.

Після столиці тарифи на проїзд піднімуть і в інших містах. Зазвичай перевізники спеціально чекають поки першим це зроблять в Києві, розповів Gazeta.ua експерт із транспортного моделювання Дмитро Безпалов.

Більше 20 грн – це об’єктивна вартість?

Собівартість перевезень збільшилася, порівнюючи з минулим роком, адже десь на третину подорожчали матеріали для обслуговування рухомого складу, енергоносії, через карантин зменшився пасажиропотік. Додаємо до цього підняття мінімальної заробітної плати працівникам. Є два варіанти, що із цим робити. Перший – збільшити тариф. Другий – просити дотацію в міста. Так і зробили. Ціна в понад 20 гривень дійсно може бути об’єктивною. Але, думаю, її дещо завищили, щоб потім піти на компроміс і зійтися на нижчій, наприклад в 15 гривень.

Який із пропонованих варіантів вигідніший для киян?

Обидва не на користь, бо і той, і той формується із грошей містян. Різниця лише в тому, що, якщо збільшать тариф, то платитимуть лише пасажири. Якщо візьмуть дотацію, то гроші вираховуватимуть із податків усіх киян, навіть тих, хто не користується громадським транспортом. Справедливіше підняти вартість проїзду.

Киянам вигідніше купити електросамокат, ніж щодня платити мінімум 42 грн за метро

Є ризик, що після збільшення тарифу, пасажиропотік зменшиться ще більше?

Так. Пасажирів стане менше, але не критично. Можливо, що киянам вигідніше буде купити якийсь електросамокат чи велосипед, ніж платити щоразу мінімум 42 гривні в день. Але Київ великий, а метрополітен та й тролейбуси охоплюють великі відстані. Не думаю, що хтось захоче із спального району на лівому березі їхати на скутері до глибокого ділового центру на правому, особливо взимку. Вигіднішої альтернативи метрополітену точно немає.

Тепер автотранспортні підприємства зможуть зайнятися покращенням умов перевезень, оновленням рухомого складу?

Це не перше подорожчання, вони систематичні. Жодне із раніших, і теперішнє, і майбутні теж не покращать умови перевезення. Наприклад, збільшення тарифу до 8 гривень обґрунтовували необхідність підвищити заробітні плати співробітникам. Але нікому виплати суттєво не збільшили, не покращили умови праці. Навпаки будуть опимізовуватися: збільшать інтервал між поїздами, зменшать видатки на прибирання, не приділятимуть належної уваги комфорту пасажирів. Робитимуть усе, щоб зекономити.

Чому метро вимагає так підвищити проїзд? Хіба вони теж збиткові?

У метрополітені дуже впав пасажиропотік. До пандемії щодня возили десь півтора мільйона людей, до квітневого локдауну пасажирів було менше мільйона, а під час нього кількасот тисяч. Відповідно попливли всі показники рентабельності, ефективності. Тобто не отримують заплановану суму виручки, відповідно збільшується собівартість перевезення одного пасажира.

Влада Києва підтримає таке підвищення?

Міська влада та комунальний громадський транспорт по суті є однією організацією. Особливих перешкод для підвищення тарифів не буде. Ми йдемо по стандартній схемі. Минуле подорожчання розпочиналося так само. Зараз головне подати новину суспільству, далі будуть формальні процедури, щоб обґрунтувати такі рішення. Збільшуватимуть тариф в в червні-липні. У цей час багато українців будуть на відпочинку і не сприйматимуть подорожчання гостро.

Київський метрополітен і Київпастранс звернулися до столичної влади з проханням підтримати їх у час пандемії – виділити кошти з бюджету чи переглянути тарифи на проїзд. У метрополітені кажуть, що пасажиропотік значно упав. Працівники недоторимують зарплату. За розрахунками, обґрунтована ціна поїздки – 21 грн.

У Київпастрансі заявили, що їх перевезення впали на 39,9%. При цьому тарифи на електроенергію підвищилися в 1,2 раза, а мінімальна зарплата – в 1,75 раза. За їхніми розрахунками, економічно обґрунтовані тарифи на 2021 рік – 25,18 грн на проїзд наземними видами транспорту та 78,9 грн – на проїзд міською електричкою.