Breaking news

Уряд пропонує підвищити пенсії за рахунок найбідніших. Але є й інший шлях – експерт

Урядовий законопроект, покликаний впорядкувати систему розрахунків розмірів прожиткового мінімуму та соціальних виплат (№5045), – це спроба поліпшити рівень пенсійного забезпечення завдяки істотному погіршенню рівня соціальних виплат. У той же час є реальні пропозиції, як суттєво збільшити пенсії громадянам, не забираючи гроші у найбільш знедолених. Але для їх реалізації потрібна політична воля, вважає економічний експерт Дмитро Марунич.

Як пише Марунич на своїй сторінці в Facebook, проект позитивний, оскільки, як стверджує уряд, покликаний наблизити номінальний прожитковий мінімум до реального. Що, в свою чергу, спричинить підвищення пенсій, зарплат і т.д. Але не все так добре, як здається, – в проекті приховано чимало підводних каменів. Один з яких – “відв’язування” прожиткового мінімуму від цілої низки соціальних виплат.

“Фактично це спроба поліпшити рівень пенсійного забезпечення завдяки істотному погіршенню рівня соціальних виплат. Що загрожує підвищенням соціального невдоволення найбільш соціально незахищених верств населення. При цьому ніяких гарантій направлення зекономлених коштів саме на підвищення пенсій немає. Тому можемо припустити, що дуже ймовірно обіцянки влади так і залишаться лише обіцянками”, – відзначає експерт.

У той же час, за його словами, є пропозиції, які дозволяють істотно підвищити пенсії не за рахунок найбільш знедолених. Як приклад він наводить пропозиції лідера партії “За майбутнє” Ігоря Палиці, які народний депутат розмістив у своєму блозі. Мова про підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних в два рази і відповідно підвищення пенсій. 350 мільярдів гривень, які необхідні для підвищення середнього рівня пенсій до 5,5 тисяч гривень, можна отримати, ліквідувавши контрабанду на митниці, державну корупцію та ухиляння від сплати податків.

Як зазначає Марунич, для розгляду і реалізації цієї пропозиції уряд має продемонструвати політичну волю. Оскільки протистояти доведеться не тільки контрабандистам і корупціонерам. Але і МВФ, який виступає категорично проти поліпшення пенсійного забезпечення в Україні.