Breaking news

Українці билися хоробро: сьогодні виповнюється 101 рік битві під Крутами

У 1918 році, 29 січня, загін київських студентів вступив в бій з багатотисячною армією більшовиків. Зараз День пам’яті героїв Крут став вшануванням хоробрості, патріотизму і боротьби за незалежність України.

29 січня відзначається трагічна подія української історії. У цей день відбулася битва між загоном УНР з армією більшовиків, відома як бій під Крутами. Більша частина армії Української народної республіки складалася зі студентів київських університетів. Армія більшовиків під командуванням Муравйова в кілька разів перевершувала за чисельністю Студентський курінь.

І хоча практично всі учасники бою з української сторони загинули під час битви або були взяті в полон і розстріляні, це була не поразка, а перемога!

герои Крут

День пам’яті героїв Крут

Йшов 1918 рік. Більшовики двадцятитисячною армією під командуванням Антонова-Овсієнка вже захопили Харківську, Полтавську і Катеринославську (нині Дніпропетровська область) губернії. А з Росії на Київ, який був столицею УНР і перебував тоді під владою Центральної Ради, йшли війська Червоної Армії під командуванням Михайла Муравйова.

У Києві в цей час готувався до підписання Брест-Литовський мирний договір між УНР і Німеччиною та Австро-Угорщиною. Потрібно було зупинити більшовицькі війська, які збиралися захопити столицю.

Чисельність загонів Червоної Армії становила, за підрахунками істориків, від 4 до 6 тисяч осіб. Одна колона рухалася з боку Харкова, її очолював Муравйов. Друга, 4-хтисячная колона під командуванням Рейнгольда Берзіна йшла з боку Гомеля. Біля Бахмача вони об’єдналися для наступу на Київ.

Українські бійці, які вийшли їм назустріч, були, в основному, зі Студентського куреня Січових Стрільців. Це були переважно студенти молодших курсів київських університетів, юнкери, гімназисти. Під час бою до них приєдналося ще близько сотні добровольців з Вільного козацтва і артилерійська батарея сотника Лощенко. Всього їх було близько 800 чоловік – проти багатотисячної армії. З них близько 500 осіб – практично підлітки, школярі.

О 4 годині ранку 29 січня 1918 загін української армії прибув на поїзді до станції Крути, Ніжинський район Чернігівської області, 130 км на північний схід від Києва. Студентський курінь складався з студентів молодших курсів Київського університету св. Володимира, Українського народного університету, учнів старших класів української гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства. Очолював їх студент університету – сотник Андрій Омельченко.

день памяти героев крут

День пам’яті героїв Крут

Бій під Крутами тривав 5 годин. Точне число загиблих студентів невідомо. За даними деяких істориків, з української сторони загинуло більше 250 чоловік, за іншими даними – близько 100 осіб. Втрати більшовиків були більше 300 осіб.

Точно відомі імена 27 українських студентів, які потрапили в полон до більшовиків і були розстріляні. Пізніше їх перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві.

Події під Крутами замовчувалися в радянських підручниках з історії. Ціною життя студенти і вільні козаки затримали атаку Червоної армії на Київ і дали можливість підписати мирний договір з Німеччиною. Хоча в решті решт більшовики зайняли українську столицю, а Центральна Рада була евакуйована.

Відзначати День пам’яті героїв Крут почали тільки в 1991 році, напередодні здобуття Україною незалежності.

Джерело