Breaking news

Україна віддала ядерну зброю. Росія зобов’язувалась не нападати

27 років тому, 14 січня 1994-го, президент України Леонід Кравчук, президентом РФ Борис Єльцин і президент США Білл Клінтон підписали у Москві тристоронню заяву.

У документі йшлося про вивезення з України до Росії протягом 10 місяців 200 ядерних боєзарядів ракет РС-18 (СС-19) і РС-22 (СС-24).

За це Росія мала надати Україні тепловиділяючі зборки для атомних електростанцій, що містили 100 тонн низькозбагаченого урану.

Україна мала знищити всю ядерну зброю, включаючи стратегічні наступальні озброєння, протягом 7-річного періоду.

Росія і США заявили про гарантії безпеки. Зокрема РФ зобов’язувалася утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності України, як держави яка не володіє ядерною зброєю. Поважати незалежність, суверенітет та кордони.

5 грудня 1994-го Україна, США, Росія і Велика Британія уклали міжнародну угоду – Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної збро́ї.

Того ж року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Відповідний закон ухвалила Верховна Рада.

Будапештський меморандум зобов’язує Росію, як підписанта, поважати незалежність, суверенітет та кордони України. Ніколи не використовувати зброю проти України.

Через 19 років після підписання Меморандуму, у 2014-у Росія почала збройну агресію проти України і захопила частину її території.

У квітні 2014-го російські бойовики захопили місто Слов’янськ на Донеччині.Обстріляли бійців Антитерористичного підрозділу Служби безпеки України, які прямували до міста. При зіткненні загинув капітан СБУ Геннадій Біліченко став першим загиблим військовослужбовцем у війні на Донбасі. У Донецьку і Луганську діють російські окупаційні адміністрації.

В Україні зареєстровано понад 1,4 млн переселенців з окупованих районів Донецької і Луганської областей.

Збройні сили України тримають оборону на лінії зіткнення. 1 квітня позаторік АТО переформатували на операцію Об’єднаних сил, під командуванням Генерального штабу.

На переговорах з Україною представники Російської Федерації проявляють агресію і хамство, розповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.