Breaking news

У Зеленського розшифрували питання Будапештського меморандуму

В Офісі президента роз’яснили суть п’ятого питання президента Володимира Зеленського про гарантії для України за Будапештським меморандумом.

Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний у Будапешті 5 грудня 1994-го США, Великобританією, Росією та Україною, став одним з найбільш недооцінених документів, нагадали в ОП.

“Зміст цього документу полягає в тому, що Україна, відмовляючись від третього за потужністю ядерного арсеналу в тогочасному світі та, відповідно, роблячи найбільший після Другої світової війни внесок у глобальний мир і безпеку, отримала гарантії від провідних військових держав світу щодо непорушності своєї безпеки та існуючих кордонів”.

Безпекові гарантії щодо України були порушені ще задовго до 2014-го, зазначили в Зеленського.

“Варто згадати відоме прикордонне протистояння у 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла, що загрожувало територіальній цілісності України. Не менш небезпечними можна вважати так звані газові війни, які є проявом свідомого економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам Україну”.

Світ не відреагував належним чином на такі порушення зобов’язань одним з підписантів Меморандуму, які наростали з роками, призвівши в підсумку до прямої збройної агресії, заявили в ОП.

“Враховуючи те, що залишається актуальним глобальне завдання з нерозповсюдження ядерної зброї, а також зі створення нових міжнародних документів, що гарантуватимуть безпеку окремих держав у разі відмови від ядерної зброї або намірів з її виробництва, констатуємо, що потрібна й актуалізація положень Будапештського меморандуму. Його подальше невиконання може заблокувати досягнення нових дипломатичних рішень у сфері глобальної безпеки”.

Враховуючи довготривалість порушення РФ її зобов’язань, підтверджених у Меморандумі, Офіс президента наполягає на необхідності спільної роботи інших держав-гарантів для відновлення безпеки та територіальної цілісності України.

“Хочемо підкреслити, що це не є позицією однієї з політичних команд в Україні команди влади. Це може бути загальнонаціональною позицією, що значно сильніше. Саме тому президент Володимир Зеленський запропонував п’яте питання для загальнонаціонального опитування щодо Будапештського меморандуму: “Чи потрібно Україні підняти сьогодні на міжнародному рівні питання: або всі підписанти меморандуму виконують взяті на себе зобов’язання, або ніхто?”.

Нашій державі потрібен мандат від народу для того, щоб звертатися до держав-підписантів Меморандуму щодо виконання їхніх зобов’язань”, пояснили в президента.

13 жовтня Володимир Зеленський звернувся до українців закликавши їх прийти на виборчі дільниці для участі в місцевих виборах 25 жовтня, щоб зокрема відповісти на п’ять важливих для суспільства питань.

В Офісі президента заявили, що опитування не матиме юридичних наслідків, а в такий спосіб влада хоче дозволити українцям самостійно визначити свої базові очікування щодо курсу розвитку країни.

15 жовтня у соцмережах поширили повний список запитань від президента.

У “Слузі народу” зізналися, хто заплатить за опитування від Зеленського.