Breaking news

У суддів КСУ перевірятимуть декларації

Конституційний суд України своїм рішенням про визнання неконституційним електронне декларування фактично заблокував діяльність Національного агентства з питань запобігання корупції , і тепер воно має право займатися перевірками лише суддів.

Про це сказав голова НАЗК Олександр Новіков в інтерв’ю для “DW”.

Конвенція ООН проти корупції конкретно визначає, чим має займатися орган запобігання цьому явищу – контролем за декларуванням і перевірками декларацій, розповів Новіков.

“Рішенням КСУ ці функції НАЗК тепер заблоковані. Однак закон України про судоустрій і статус суддів окремо врегульовує те, що декларації суддів мають перевірятися раз на п’ять років. І ми готуємо наказ про перевірки цих декларацій. Тобто позиція КСУ настільки непослідовна, що ми не можемо нікого перевіряти, крім суддів. Хоча вони ухвалювали це рішення, щоб ми не могли перевіряти їх”.

Рішення Конституційного суду також означає, що НАЗК тепер не зможе перевірити декларації експрезидента Петра Порошенка і чинного глави держави Володимира Зеленського, наголосив голова НАЗК.

“Ми перевірили двох прем’єрів з трьох – Гончарука та Гройсмана, не встановили порушень. Ми мали закінчити перевірку саме щодо чинного прем’єра. Щодо президентів перевірка мала закінчитися в листопаді. Але ми тепер не зможемо ні відносно Петра Порошенка, ні відносно Володимира Зеленського закінчити її”.

Новіков сподівається що ситуація з перевіркою декларацій чиновників буде виправлена.

“Ми впевнені, що законопроєкт президента може бути відповіддю на це питання, а також, звичайно, парламенту приймати рішення, в якій формі буде відновлено те, що було зруйновано”.

Інакше українці навіть не зможуть нікуди поскаржитися на корупцію, додав він.

Минулого тижня стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю, яка передбачає покарання за невірогідне декларування.

30 жовтня біля КСУ відбулася громадська акція “Відправимо суддів-зрадників до Ростова”. Учасники акції протесту закидали двір КСУ фаєрами, презервативами і димовими шашками. Суддів, які ухвалювали скандальне рішення, вимагали відправити до російського Ростова.

Президент вніс до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду.

2 листопада голова Верховної Ради Дмитро Разумков вніс альтернативний проєкт закону. Він запропонував повернути е-декларування в первісному вигляді, а потім у нормальному режимі міняти закон за 2 місяці.

4 листопада депутати від партій “Голос” і “Слуга народу” зареєстрували законопроєкт, який блокує роботу Конституційного суду України.