Breaking news

США і Німеччина домовилися про “Північний потік-2”: що обіцяють Україні

США і Німеччина уклали угоду щодо “Північного потоку-2”. Таким чином офіційно домовились про завершення будівництва російського газопроводу до Європи в обхід України.

Про це заявила заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд під час слухань у Сенаті США.

Згідно з угодою, Німеччина бере на себе зобов’язання ініціювати санкції проти Росії в разі нової агресії проти України.

Текст декларації оприлюднило міністерство закордонних справ Німеччини. Має назву “Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей”, повідомляє “Європейська правда”.

Документ починається із запевнення, що Вашингтон і Берлін рішуче підтримують суверенітет, територіальну цілісність, незалежність України та її європейський шлях, підтверджують необхідність вжити заходів проти російської агресії і деструктивних дій Росії в Україні і за її межами.

“Сполучені Штати заявляють про свою підтримку зусиль Німеччини і Франції щодо досягнення миру на сході України в рамках нормандського формату. Німеччина активізує свої зусилля, щоб забезпечити виконання Мінських угод”, – ідеться у декларації.

США та Німеччина зобов’язуються працювати разом у рамках нещодавно створеного діалогу на високому рівні, щоб гарантувати, що Штати і ЄС мають інструменти і механізми для реагування на російську агресію, у тому числі на спроби використовувати енергію як зброю.

“Якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю або вчинить подальші агресивні дії проти України, Німеччина буде діяти на національному рівні і закликати Євросоюз до прийняття ефективних заходів, включаючи санкції, щоб обмежити російський потенціал для експорту до Європи в енергетичному секторі, або вжити заходів в інших економічно важливих сферах”, – сказано в документі.

В інтересах України і Європи продовжити транзит російського газу через нашу територію після 2024 року, зійшлися в думці США і Німеччина.

Відповідно Берлін зобов’язався використовувати всі доступні засоби впливу, щоб уможливити продовження угоди з Москвою про транзит газу Україною на термін до 10 років, і призначити для цієї мети спеціального представника.

Переговори щодо цього повинні розпочати не пізніше 1 вересня.

Німеччина зобов’язується створити і управляти Зеленим фондом для України, який сприятиме її енергоефективності та енергетичній безпеці.

Німеччина і США будуть заохочувати і підтримувати інвестиції в Зелений фонд на суму не менше $1 млрд, в тому числі від третіх сторін, приватного сектора.

Німеччина спочатку додасть до фонду не менше $175 млн в якості гранту і буде збільшувати свої внески в найближчі роки.

Фонд буде просувати використання відновлювальних джерел енергії, сприяти розвитку водню як енергоносія, підвищувати енергоефективність, прискорювати поетапну відмову від вугілля.

Штати планують просувати ініціативу за допомогою технічної та стратегічної допомоги.

Крім того, Німеччина продовжить просувати двосторонні енергетичні проєкти з Україною,зокрема, з поетапної відмови від вугілля, що включає призначення спецпосланника зі спеціально виділеними фондами на суму $70 млн.

Берлін також готовий запустити заходи стійкості, які мають підтримати енергетичну безпеку України. Це включає в себе зусилля із підвищення можливостей для реверсу газу в Україну задля захисту від потенційних майбутніх спроб Росії скоротити поставки газу в країну.

Крім того, Німеччина обіцяє дозволити Україні брати участь в її проєктах із розвитку кіберможливостей, підтримає реформи енергетичного сектора і допоможе розробити варіанти модернізації українських газотранспортних систем.

“Північний потік 2” проходить із Росії в Німеччину через Балтійське море. Завдовжки 1234 км. У грудні 2019 року будівельні роботи зупинили через запровадження санкцій США, проте їх відновили наприкінці 2020-го.

У грудні позаторік Україна й Росія уклали газову угоду на п’ять років. Москва погодилася на транзит газу через Україну із можливим продовженням контракту ще на 10 років. 2020-го обсяг транзиту мав становити 65 млрд куб. м, наступні чотири роки по 40 млрд куб. м. Водночас Нафтогаз пробачив російській стороні штраф на $7,4 млрд, який на Газпром наклав Антимонопольний комітет України. Також Київ відмовився від позовів до міжнародних судів на $12 млрд. У свою чергу, Газпром сплатив Нафтогазу $2,9 млрд боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу за недопоставлений газ для транзиту.

Якщо “Північний Потік-2” введуть в експлуатацію, Україна має декілька сценаріїв дій, розповідав генеральний директор Оператора газотранспортної системи Сергій Макогон.