Breaking news

Справа MH17: у Bellingcat сумніваються, що Безлер постане перед судом

Розслідувачі Bellingcat повторно проаналізували розмову про “пташку” між бойовиком “ДНР” Ігорем Безлером і “Найманцем” Валерієм Стельмахом, а також ряд свідчень Безлера для JIT, і прийшли до висновку, що без нових доказів, сумнівно, що в справі про збиття пасажирського Bоeing рейсу MH17 проти бойовика коли-небудь буде порушено кримінальну справу.

Так, раніше розмова Безлера і “найманців” була завантажена на YouTube 25 липня 2014 року, передає УНН.

Зокрема, на записі Стельмах каже співрозмовнику: “Пташка полетіла до вас”. За даними СБУ, через 2 хвилини після того, як відбулася розмова, був збитий малайзійський Boeing.

Розслідувачі згадали, що 9 березня 2020 року, в день відкриття судового процесу над MH17, прокуратура Нідерландів уперше пояснила, чому Безлеру не було пред’явлено звинувачення в причетності до катастрофи MH17: слідчим JIT не вдалося встановити, що розмова “дійсно сприяла катастрофі MH17”.

Так, за даними JIT, перехоплена розмова закінчилася в 4:18:44, а в заяві звинувачення згадується, що ракета “Бук”, ймовірно, була запущена в 4:19:31 – рівно за 32 секунди до того, як вразила MH17. Після завершення розмови залишалося всього 47 секунд, протягом яких оператори “Бука” могли отримати повідомлення від одного з двох чоловік, перш ніж запустити ракету.

“Найбільший сумнів виникає через те, що пусковій установці ракети “Бук” потрібно не менше 2 хвилин 30 секунд для переходу з етапу готовності 2 на етап готовності 1. Це означає, що розмова могла сприяти загибелі MH17 тільки в разі, якщо ракетна установка вже перебувала у фазі 1 до моменту отримання повідомлення про наближення рейсу від групи Безлера”, – пояснило звинувачення.

Повідомляється, що поки обвинувачення не пояснило, чому Ігорю Безлеру не було пред’явлено звинувачення в зв’язку з іншою перехопленою розмовою, в якій він, мабуть, пов’язує своїх підлеглих зі збитим саме влітку. Це був один з перших аудіозаписів, опублікованих СБУ менш ніж через шість годин після аварії.

Йдеться про розмову між Безлером і людиною, якого СБУ визначила як його куратора ГРУ в Росії на ім’я Василь Геранін.

“Тільки що збили літак. Група “Мінера”. За Єнакієвим впав”, – говорить Безлер своєму куратору на записі.

“Група Мінера”, за даними журналістів, це загін, яким керував підлеглий Безлер Ігор Українець з позивним “Мінер”, штаб-квартира якого в той час перебувала в Єнакієвому. Однак, вважають в Bellingcat, малоймовірно, щоб в цьому погано збройному піхотному підрозділі були люди, здатні керувати складною зенітною системою “Бук”.

Ватро зазначити, що 28 вересня 2016 року Безлер написав на своїй сторінці у ВК гнівну тираду про результати розслідування JIT, стверджуючи, зокрема, що СБУ нібито сфальсифікувала час і дату розмови з Гераніним. Він заявив, що перехоплений розмова насправді був про український літаку Су-25, збитий близько Єнакієво, майже за 24 години до катастрофи MH17.

У перший день судового розгляду у справі MH17 9 березня 2020 року, Безлер написав в соцмережах, що дав “усні та письмові свідчення голландським слідчі з усіх питань, які вони мені задавали”. Він повторив своє твердження, що дати обох дзвінків були нібито сфальсифіковані СБУ, але тепер вже стверджував, що мова йде про збитий літак, який атакував Горлівське УВС – захоплене Безлером відділення міліції, яке служило одним з його штабів в Горлівці. У своїх повідомленнях він також заявив, що JIT повірила йому, і саме тому він не був звинувачений голландським судом.

За словами журналістів, ніщо не вказує на те, що JIT повірила Безлеру. На початку процесу сторона обвинувачення також зазначила, що Безлер стверджував, що СБУ сфальсифікувала дату розмови з Гераніним. Вони заявили, що, вивчивши “телекомунікаційні дані та інформацію зі змісту розмови”, слідча група не змогла підтвердити, що розмова “дійсно могла мати місце в інший день”.

Крім того, з початку судового процесу звинувачення підтримувало сценарій, згідно з яким злочинці прийняли пасажирський авіалайнер за український військовий літак, про що свідчать аудіозаписи, які показали, що офіцери ГРУ ДНР спочатку також вважали, що їх сторона збила “Сушку”.

Журналісти в своїй статті надали цілий ряд доказів з відкритих джерел, які показують, що Безлер неодноразово брехав про записи своїх телефонних дзвінків і що немає ніяких підстав вважати, що вони були сфальсифіковані СБУ, як стверджував він сам і прокремлівські ЗМІ неодноразово.

“Те, що СБУ спочатку вважало, що Безлер був безпосередньо причетний до злочину, не дивно, якщо врахувати, що вони перехопили розмову, в якій він пов’язав своїх людей із загибеллю “Сушки”, яким виявився MH17. Однак, також беручи до уваги, що розмова про “пташку”, можливо, не сприяла катастрофі MH17, тепер ми вважаємо, що можливо, під час розмови з Гераніним Безлер хотів приписати собі те, що, як він помилково вважав, збиття українського літака було здійснено його підлеглими”, – пишуть розслідувачі.

Залишається питанням, чому Безлер пов’язав свій підрозділ “Мінер” зі збитим літаком “Сухий”, який згодом виявився MH17. Пояснення, на думку журналістів, полягає в тому, що як тільки він отримав інформацію про те, що літак зазнав аварії позаду Єнакієвого, Безлер помилково припустив, що його підрозділ несе відповідальність за це просто тому, що в той час штаб цього підрозділу знаходився в Єнакієвому.

У Bellingcat також відзначають, що “якщо “група Безлера” взагалі не була причетна до катастрофи MH17, як стверджує Безлер, залишається питання, чому Ігор Безлер спромігся неодноразово брехати про записи СБУ, що, на нашу думку, тільки зробило його більш підозрілим”.

“Якщо не з’являться нові докази, які прямо зв’язують групу Безлера із загибеллю MH17, сумнівно, що щодо Безлера коли-небудь буде порушено кримінальну справу у цій справі. JIT заявила, що прибулий “Бук”, який використовувався для збиття MH17, супроводжувався вранці 17 липня 2014 років через Єнакієве в бік Донецька, що, за словами самого Безлера, не могло статися без його особистої згоди. Проте, голландська прокуратура висунула звинувачення тільки проти осіб, підозрюваних в причетності до злочину, в той час як особи, які могли грати лише допоміжну роль, наприклад, в перевезенні “Бука” або в приховуванні злочину, згодом не залучалися до відповідальності”, – зазначили журналісти.

Шість років тому – 17 липня 2014 року – на сході України був збитий літак Boeing 777 компанії Malaysia Airlines рейсу MH17.

У 2018 році, 24 травня, Спільна слідча група з розслідування катастрофи рейса MH17 визначила, що літак був збитий самохідною установкою “Бук”, що належить 53-й бригаді з міста Курська в Російській Федерації. У червні 2019-го слідчі назвали імена чотирьох підозрюваних в причетності до катастрофи MH17.

Процес у справі MH17 в окружному суді Гааги розпочався 9 березня. Судовий процес стосується перших чотирьох обвинувачених в збиттяі літака рейсу MH17.