Breaking news

Німеччина й Франція скептично налаштовані до України в НАТО – експерт

Отримання Україною пакету цілей партнерства з НАТО свідчення того, що ми вже зробили перший крок до інтеграції. Перспективи членства поки туманні. Однак Україна має прагнути до натівських стандартів. Для цього треба заручитися підтримкою інших членів Альянсу, найперше США. Про це Gazeta.ua розповів експерт-міжнародник Олександр Хара.

28 травня 2021 року відбулося засідання Комітету з партнерства та колективної безпеки НАТО. Україна першою серед держав-партнерів отримає оновлений пакет цілей Партнерства з Альянсом до 2025 року. Для нас це успіх чи якесь відтермінування?

Про членство України в НАТО поки говорити зарано. Можна казати про перспективу визнання нашого прагнення вступу до Альянсу. Однак Україна не має альтернативи, окрім інтеграції в євроатлантичний простір. І отримання пакету цілей наближає нас до омріяного членства та посилює наші позиції як кандидата. Ще у 2008 році західні держави заявили, що для України та Грузії відчинені двері й вони стануть членами НАТО. Це визнання, що Україна стала на шлях до Альянсу.

Тобто отримання пакету цілей все ж є позитивним рішенням для України?

Безумовно. У нас не може бути завищених очікувань щодо швидкого набуття членства. Потрібна форма оцінки успіху щоб не просто сказати, відповідає чи ні Україна вимогам, а конкретно в цифрах чи відсотках визначити цю відповідність. Часто абсолютно об’єктивно аргументують, що наша держава не готова, є певні невиконані “домашні завдання”. Якщо їх допишуть і будуть критерії їхнього виконання, тоді у противників вступу України до НАТО стане менше аргументів і підстав стверджувати, що у нас не відбувається жодного прогресу. Нам часто кажуть, мовляв, не наполягайте на ПДЧ, ви ще багато чого не зробили. Коли ж будуть конкретні документи стосовно того, що ми маємо зробити це захистить нас від огульних нападок.

Найперша ключова ціль це безпека нашої держави та її територіальна цілісність

Що означає цей оновлений пакет цілей? Якими вони можуть бути?

Найперша ключова ціль це, звісно, безпека нашої держави та її територіальна цілісність. Друга це НАТО як інструмент досягнення стратегічних цілей. Третя тактичні речі. Вдосконалення для того, щоб з одного боку відповідати критеріям членства в НАТО і через певний час стати членами цієї організації, а з іншого боку щоб протидіяти Росії. Це має відбуватися в такій послідовності: передусім національна безпека, потім членство в НАТО як інструмент для її реалізації та посилення України на той час, поки ми ще не є членами.

Можна багато років оновлювати цілі. Чому нам не дають План дій щодо членства?

Тут є дві причини. Об’єктивна Україна поки що справді далека від членства, і передусім не у воєнній, а у політичній сфері. Потрібен союзний натівський контроль над сектором безпеки й оборони. Але при цьому наші Сили спеціальних операцій ЗСУ є єдиним підрозділом, що повністю взаємосумісний із натівськими силами і може брати участь у спільних операціях. Кількість подібних підрозділів у різних родах військ має бути збільшена. Суб’єктивна ж причина полягає в тому, що країни-члени НАТО передусім це Німеччина й Франція, але й деякі інші також скептично налаштовані стосовно України і не хочуть бачити її в Альянсі з точки зору власних інтересів. Найголовніший фактор протидії нашому просуванню до НАТО відносини із Росією. Москва заявляє, що членство Україні і Грузії в НАТО є неприйнятним, що воно зачіпає її інтереси. Вона тисне на європейські країни погрозами та ультиматумами. Західні держави розділилися на два табори. Одні кажуть, що без України гарантування безпеки на європейському континенті неможливе, тому треба якомога швидше надати їй членство. Другі заявляють, що отримання Україною членства призведе до тривалого протистояння між Європою і Росією.

Незалежно від того, будемо ми чи ні членами Альянсу, реформування нашого сектора безпеки й оборони та підготовка умов до вступу в НАТО є для нас пріоритетом

Коли Україна все ж таки зможе увійти в НАТО? У якійсь віддаленій перспективі, чи це можливо в найближчому майбутньому?

З практичної точки зору найголовніше щоб ми готувалися до того вікна можливостей, яке відчиниться через певний час. Для цього потрібно з одного боку подолати спротив Німеччини і Франції, а з іншого заручитися більш активною підтримкою з боку Вашингтона. Бо зазвичай хвилі розширення НАТО відбувалися саме за ініціативи та заохочення Сполучених Штатів. Франція та Німеччина мають свої інтереси, дещо відмінні від решти членів НАТО, і саме вони стоять на заваді нашого шляху до Альянсу. Нова американська адміністрація президента Байдена зараз намагається покращити відносини з цими двома країнами, заради чого готова піти на компромісні кроки, що не дуже відповідають нашим інтересам. Тому я б не прогнозував якоїсь конкретної дати вступу до НАТО. Незалежно від того, будемо ми чи ні членами Альянсу, реформування нашого сектора безпеки й оборони та підготовка умов до вступу в НАТО є для нас пріоритетом. Треба готуватися до цього та чекати на сприятливі умови.

Україна хоче отримати тимчасові рамки Плану дій щодо членства в НАТО. Про це заявив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар.

За його словами, Україна повинна отримати практичні гарантії захисту, а не тільки на папері, як Будапештський меморандум. Гарантією могла б бути постійна присутність ВМС країн НАТО в Чорноморському регіоні.