Breaking news

На Росії хочуть відключити інтернет: партія Путіна готує радикальний крок

Як росіян можуть позбавити інтернету?

Найбільша фракція Держдуми, пропутінська “Єдина Росія” у вівторок, 12 лютого, ухвалила в першому читанні проект про ізоляцію російського сегмента інтернету, передає OBOZREVATEL.

Ідея, що з’явилася у середині грудня 2018 року пропонує:

  • Держорганам отримати право визначати правила руху інтернет-трафіку, а також “мінімізувати” передачу даних за кордон, якими обмінюються між собою російські користувачі;
  • У разі “загрози” провайдери мають надати владі право доступу до їхніх серверів;
  • Передбачене і встановлення на мережах спеціальних датчиків, які визначатимуть джерело інтернет-трафіку. Такі механізми повинні у разі необхідності заблокувати доступ до забороненої інформації;
  • У законі також прописана і необхідність “регулярних навчань органів влади та операторів зв’язку з виявлення загроз”. Не виключено, що після ухвалення закону російський інтернет можуть періодично вимикати.

Автори проекту, члени Ради Федерації Андрій Клішас, Людмила Бокова і депутат Андрій Луговий вважають, що це допоможе захистити країну від “загрози і агресивних дій США у кіберпросторі”.

Щоправда, з досить розмитих формулювань незрозуміло, що конкретно мають на увазі в уряді РФ. Немає жодних гарантій, що в разі “загрози з боку США” влада не відключить Facebook, YouTube або Google. Адже за необхідності привід можна знайти завжди.

Цікаву інформацію публікує і ВВС. За даними видання, в Росії планують ненадовго відключитися від інтернету, щоб підготуватися до майбутньої кібервійни.

Під час тестування комунікація залишиться між компаніями і організаціями всередині країни, а не на міжнародному рівні. Фінальна дата експерименту поки ще не ухвалена, але це може статися до 1 квітня 2019 року.

Очікується, що тестування покаже реальний стан системи і допоможе російському уряду перебудувати інтернет таким чином, щоб він проходив через підконтрольні точки. Можливо, за основу буде взято досвід Китаю, де такий підхід масової цензури частково вдався.

Росія — під ковпаком Путіна?

Бажання нинішньої влади РФ взяти під контроль всесвітню мережу — не новина. На думку російської опозиціонерки Ольги Курносової, путінські чиновники бояться того, що інтернет розхитує нав’язані владою підвалини.

“Інша справа, що всі фахівці кажуть, що це неможливо, навіть якщо враховувати досвід Китаю. КНР спочатку вибудовувала свій ізольований сегмент, а в Росії він від самого початку не ізольований. Тому скільки б вони не намагалися, все одно люди обходитимуть блокування, точно так само, як вони намагаються блокувати Telegram, але у них нічого не виходить”, — пояснює росіянка.

Важливо наголосити, у січні 2019 року було подано ще один цікавий законопроект, що передбачає введення платної реєстрації всіх мобільних пристроїв із виходом в інтернет з міжнародного ідентифікатора мобільного обладнання (IMEI). У такому разі у влади з’явиться реальна можливість не тільки заробити, а й отримати контроль за телефонами росіян.

При цьому навіть якщо російському уряду вдасться втілити цей задум і обмежити доступ до небажаної інформації в мережі інтернет на території Росії, це, напевно, викличе хвилю протестів.

“Якщо раптом у Росії вийде обмежити доступ до інтернету, то я це навіть вітаю. Бо ті люди, які сьогодні проводять свою активність виключно в написанні усіляких постів, нарешті піднімуть свою дупу і вийдуть на вулицю. І саме цього дня почнуться ті самі події зі зміни чинної в Росії влади, про які ми так давно мріємо. Такі дії закопають саму ж владу”, — розповіла OBOZREVATEL російська опозиціонерка.

Технічний директор “Роскомсвободи” (некомерційна організація, яка слідкує за свободою слова в РФ) Станіслав Шакіров вважає, ініціатива влади виглядає важливим етапом цілого державного курсу: протягом кількох років влада намагається придумати, як їй убезпечити себе від масових протестів, учасники яких координують свої дії в інтернеті.

У Росії хочуть відключити інтернет: партія Путіна готує радикальний крок

“Все почалося після “арабської весни” і протестів на Болотній площі: влада почала вводити репресивні закони у сфері інтернету і консолідувати ключові елементи інфраструктури російського сегмента мережі (вихідні магістралі, точки обміну трафіку, ключові російські інтернет-сервіси) в руках навколодержавних компаній”, — пояснив він у коментарі Meduza.

Якщо закон буде ухвалений у 2019 році, то російське керівництво вже найближчим часом отримає замкнений механізм контролю над зв’язком. З огляду на той факт, що федеральні канали ще з приходом Володимира Путіна перестали критикувати владу, а будь-які пристрої з сім-картами скоро продаватимуть тільки зі спеціальними чіпами, росіяни стануть об’єктами тотального стеження.

Джерело