Breaking news

Кравчук погодився віддати росіянам флот у Криму

28 років тому президент України Леонід Кравчук підписав протокол, за яким погодився передати Російській Федерації Чорноморський флот в Криму.

Протокол підписав у передмісті Ялти Масандрі 3 вересня 1993 року.

У 1992 році розпочалось формування Збройних Сил України. Чорноморський флот повинен був скласти присягу на вірність народу України.

У квітні в Одесі президенти України і РФ підписали угоду про мораторій на односторонні дії і створення робочих груп для підготовки російсько-українського договору щодо флоту. А в серпні Леонід Кравчук і Борис Єльцин підписали Ялтинську угоду, за якою Чорноморський флот підлягає розподілу між сторонами, створення на його базі ВМС України та ВМФ РФ.

У червні була Московська угода: сторони домовилися прискорити розподіл флоту за формулою “50/50”.

3 вересня в Масандрівському палаці президенти поставили завдання главам урядів й усамітнилися для бесіди віч-на-віч.

Прем’єр-міністр Леонід Кучма запропонував такий порядок розгляду питань: спочатку проблема створення об’єднаного командування ЧФ, згодом ядерне роззброєння, наприкінці борги України за газ. Віктор Черномирдін – спершу розглянути питання боргів за газ, а проблеми ЧФ у кінці.

“Такий порядок розгляду питань для України виявився абсолютно неприйнятним, тому що переконливої позиції в українського керівництва щодо оплати боргів за газ просто не було, як і грошей. Тому все подальше виглядало як ультиматум “розірвавши на шматки” українську сторону за газові борги, про які більшість делегації нічого не знала, у росіян “ніби випадково” виникає ідея розрахуватися за газові борги флотом”, – цитує учасника переговорів, колишнього командувача ВМС України Володимира Безкоровайного Вікіпедія.

Під час розгляду флотського питання Костянтин Морозов заявив, що весь ЧФ має належати Україні повністю. Після цього російський міністр оборони Грачов заявив, щоб Україна передала РФ свою частину флоту за газові борги.

За півтори години президенти виступили з заявами, з яких стало зрозуміло, що підписано протокол, в якому Кравчук погодився в рахунок боргів за газ віддати Росії весь флот і його інфраструктуру.

Згодом Кравчук сказав, що Україна “може розглянути” питання про продаж своєї частини флоту Росії, а жодних зобов’язуючих рішень з поділу флоту й продажу Росії української частини ЧФ не прийнято.

Гостра реакція

Особовий склад сторожових кораблів “Гетьман Сагайдачний”, СКР-112 звернулися до президента, голови Верховної Ради і засудили ідею з купівлею флоту й подальше перебування кораблів іноземної держави на території України.

Військовослужбовці вузла зв’язку штабу ВМС України закликали звернутися до Міжнародного суду з позовом проти Росії за ошуканство в розрахунках під час поділу флоту колишнього СРСР.

Морські піхотинці заявили, що економічні прорахунки державних діячів не можна компенсувати продажем української землі і поступками, які суперечать державним інтересам. Схожі звернення ухвалили і в інших частинах ВМС.

Міністр Морозов зайняв позицію: ніякого продажу не буде, а після поділу флоту всі неукраїнськi кораблі повинні бути виведені з територіальних вод України. Йому довелося піти у відставку через принципові розбіжності з вищим керівництвом держави.

“Ми виявили готовність продати свою частину Чорноморського флоту. Крім того, Україна брала на себе зобов’язання вивезти до Росії всі ядерні боєголовки. Дійсно, у певній площині Москва “дотиснула” нас, користуючись складним економічним становищем і тотальною залежністю від готовності Росії поставляти нові енергоносії у борг”, – сказав міністр закордонних справ Анатолій Зленко.

15 квітня 1994 року всі попередні міждержавні домовленості щодо флоту замінили угодою, за якою ВМС України і флот РФ вирішили базувати роздільно. Україні відходило 1520% кораблів і суден Чорноморського флоту.

У квітні 2010 року тодішні президенти України й Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали так звані Харківські угоди, якими продовжили термін перебування Чорноморського флоту Росії в Криму з 2017 до 2042 року з автоматичною пролонгацією на п’ять років.