Breaking news

Ільїн день: чому не можна купатися після 2 серпня

2 серпня відзначається день пророка Іллі, або Ільїн день. Саме з цього дня, за повір’ями, не можна купатися в річках і озерах

У народі пророк Ілля вважається повелителем гроз і дощів. В Ільїн день вже помітні перші ознаки осені, дні стають коротшими і холодніше. До 2 серпня намагаються встигнути закінчити сінокіс. Головна заборона, пов’язана зі святом пророка Іллі, стосується купання в водоймах.

Про свято Ільїн день

Свято присвячене пророку Іллі, який шанується в іудаїзмі, християнстві та ісламі. Православні відзначають день пророка Іллі 2 серпня. Святий Ілля – один з найбільш «популярних» в народі, а з його днем ​​пов’язано безліч прикмет.

Ілля жив у IX столітті до нашої ери в іудейському місті Фісви. Як тільки немовля Ілля народився, його батькові було видіння про те, що він стане пророком, і подорослішав Ілля міг творити чудеса, такі як посилати вогонь з небес або викликати дощ. Йому належать слова: «І, цими роками не буде ні роси, ні дощу, хіба тільки по слову моєму», до пророка волають в періоди посухи, благаючи про дощ.

пророк илья, ильин день

У слов’ян пророк Ілля став асоціюватися з громовержцем Перуном. Він може карати грішників вогнем градом або посилати милість у вигляді дощу для посівів. Також до святого Іллі звертаються за допомогою, просячи про зцілення, вирішенні спорів між подружжям, примирення батьків з дітьми.

Чому після 2 серпня не можна купатися?

В Ільїн день і після нього заборонено купатися у водоймах. Згідно з легендою, пророк Ілля їхав на вогненній колісниці в небо, і в воду з копита коня впала підкова, остудивши її. Тому якщо викупатися в цей день, то можна застудитися і серйозно захворіти.

У зв’язку з цим існує багато приказок, що забороняють купання після 2 серпня. Наприклад, «Ілля-пророк в річках воду каламутить», «В Ільїн день – олень воду переплив, купатися не варто» і більш вільного змісту.

Є й друга версія, чому не можна купатися після 2 серпня. Починався купальний сезон після дня Івана Купали, коли вся нечисть виходила з води на сушу. А в Ільїн день чорти, русалки та інші недоброзичливі до людини водні мешканці поверталися в річки і озера.

Купатися можна, так як нечиста сила може схопити і потягти на дно. Крім того, чорти оскверняли воду, так що скупавшись у ній, можна було захворіти, покритися виразками або ще щось гірше.

Хоча у заборони купатися в серпні є і цілком раціональне пояснення. В цей час вода в річках і ставках починає цвісти, з’являється багато водоростей, вода набуває затхлий запах. У таких водоймах просто не дуже приємно плавати. Та й температура води до вечора вже помітно знижується, так що небезпека застудитися зовсім містична, а реальна.

джерело