Breaking news

“Хтось вклав у вуха Зеленському, що міські голови мають йому честь віддавати”

 Висновки по роботі голів обласних державних адміністрацій будуть після того, як закінчимо ковід. Зараз не можу звільнити жодного губернатора боюся, що там упаде весь процес, каже президент 42-річний Володимир Зеленський на пресконференції 20 травня.

Спілкувався із журналістами про підсумки першого року на посаді. За цей час глава держави майже в кожній області кілька разів змінював керівників ОДА. Лише троє з них працюють понад рік. Це голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв, Донецької Павло Кириленко та Житомирської ОДА Віталій Бунечко. В керівників областей часто виникали конфлікти з мерами міст-мільйонників. Ситуація загострилися з початком карантину.

 На посади голів обласних державних адміністрацій призначають людей без досвіду в управлінні регіонами. Від них не можна чекати результатів, говорить політтехнолог Віталій Бала, 54 роки. По-друге, вони фактично не мають прав. Більшість повноважень перебрав на себе Київ. По-третє, ситуація для “Слуги народу” і Зеленського була сприятлива перші пів року, коли місцеві депутати ставилися до них лояльно.

Майже ніхто з керівників ОДА не має прямого виходу на президента, як це було раніше. В його Офісі поставили бар’єр. Партії “Слуга народу” на периферії не існує. Вони нібито намагалися її розбудовувати, а насправді призначали керівників, які відпочивають. А партійну роботу намагаються повісити на обласні адміністрації.

На цій виборчій кампанії спостерігаємо те, чого не було раніше: використання силових структур проти місцевої влади. Бачимо порушення кримінальних справ, відсторонення мерів (Верховний суд відсторонив Олексія Каспрука з посади мера Чернівців. Справа тягнулася з 2018-го. Тоді депутати міської ради проголосували за недовіру міському голові. Попередні суди Каспрук виграв. ГПУ). Президент називає їх сепаратистами (під час поїздки на Хмельниччину в червні Володимир Зеленський назвав сепаратизмом бунт міських голів проти рішень центральної влади. Перед цим мери Дніпра, Харкова й Києва виступили за відновлення роботи громадського транспорту. А мер Черкас за послаблення карантину в місті. ГПУ). На тиск із центру є реакція регіонів. Зокрема, незгода виконувати розпорядження уряду в Луцьку й Тернополі (з початку серпня запрацювали нові правила карантину, запровадили поділ на чотири епідемічні зони: зелену, жовту, помаранчеву та червону. Луцьк і Тернопіль потрапили в червону, але відмовилися посилювати карантинні заходи і зупиняти громадський транспорт. ГПУ). Мери заявили про створення своєї партії (міські голови Дніпра Борис Філатов, Миколаєва Олександр Сєнкевич, Чернівців Олексій Каспрук, Житомира Сергій Сухомлин, Кропивницького Андрій Райкович, Каховки на Херсонщині Андрій Дяченко створили партію “Пропозиція”. ГПУ).

Фактор правоохоронних органів зараз може бути головним інструментом у боротьбі з опонентами. Не виключаю, можуть не дозволити балотуватися міським головам, які не лояльні до влади.

Мери міст-мільйонників мають досвід і довіру городян. Вони виділяли з бюджету кошти на боротьбу з наслідками пандемії. І відстоюють свої права. Це ніколи не подобалося центральній владі. А зараз набуло небезпечної форми. Хтось вклав у вуха Зеленському, що міські голови мають йому честь віддавати. Це і є причиною протистоянь. Насправді, керівники міст виконують свою роботу. Владі треба зрозуміти, що місцеве самоврядування не є вертикаллю виконавчої влади.

 Зеленський ставить завищені завдання головам ОДА: проконтролювати все, підняти танкер в Одесі, гарантувати перемогу на виборах, подолати коронавірус в окремо взятій області. А вони не мають для цього ні повноважень, ні бюджетів, розповідає Ігор Попов, 48 років, президент аналітичного центру “Політика”.

 Коли президент прийшов до влади, в нього не було команди. Депутатів у список партії “Слуга народу” й кандидатів на виконавчі посади відбирали хаотично. Туди потрапляли люди непідготовлені, часто які не могли впоратися з елементарними посадовими обов’язками. Поставало питання їх заміни.

Мери мають більший ресурс, популярність і досвід. Тому населення на їхньому боці. Так загострюється загальне протистояння по лінії центру і регіонів. І це буде не лише протистояння голів, а й виборців. Якщо люди відчуватимуть, що з Києва отримують дурні вказівки.

Місцеві вибори влада може пройти на сильних ініціативах з центру, тобто нарешті почати виконувати обіцянки: про закінчення війни, “будемо саджати”, кінець епохи бідності. Або ж через підбір сильних кадрів у регіонах. Це додасть авторитету і президенту, і його партії.