Breaking news

“Газпром ріже золоту курку. Німці плюнуть і почнуть закуповувати скраплений газ у США” – Ігор Ейдман

Зі зміною влади в Німеччині не слід очікувати серйозного перезавантаження стосунків Берліну з Москвою чи послаблення санкцій. Про це в інтерв’ю розповів російський соціолог Ігор Ейдман.

У Німеччині обрали новий парламент. Перемогла Соціал-демократична партія, яка набрала 25,7 відсотка голосів. На другому місці – Християнсько-демократичний союз та Християнський соціальний союз із 24,1 процента. “Зелені” здобули 14,8. Чому останні лідирували весною, але впали на третє місце?

– Рейтинги “гуляли”. Це пов’язано з підтримкою лідерів від партій на канцлера Німеччини. Невдалий вибір зробили християнські демократи. Армін Лашет, претендент на посаду канцлера та керівник уряду Північного Рейна-Вестфалії, виявився незрозумілим для німців на федеральному рівні. Не дуже впевнено виглядав на дебатах. Зробив кілька ляпів, зокрема глупо посміхався під час відвідин зон катастрофічної повені в Західній Німеччині (у липні від негоди в країні загинуло 180 людей. -).

Соціал-демократ Олаф Шольц як європейський політик виглядає не дуже яскраво, але як німецький бюрократ – викликає у людей довіру. Німці не люблять демагогів. Підтримують політиків, які вміють себе позиціонувати як люди діла.

Кандидатка від “зелених” Анналена Бербо виявилась занадто радикальною, повістка їхньої партії налякала німців. Так, усіх турбує екологія, глобальне потепління, якість води, енергетика, але ніхто не хоче швидко відмовлятися від благ технічного розвитку і пересідати з авто із двигуном внутрішнього згорання на електромобілі, платити зайві гроші за опалення.

“Зелені” набрали більше, ніж на минулих виборах, але їхній успіх зменшив радикалізм партії і її лідерів. Словом, німцям більше за інших кандидатів подобається “бухгалтер” Шольц.

Чому Ангелі Меркель не вдалось передати особистий рейтинг партії та її новому лідеру?

– Вона намагалась, але не змогла. Проблема виринула ще раніше. Урсула фон дер Ляєн – міністр оборони. Це була ставлениця Меркель, яка мала нести її прапор. Але німцям вона не сподобалась. Так просто взяти наступника і провести його, як це робиться в Росії, у Німеччині не виходить.

Просто взяти наступника і провести його, як це робиться в Росії, у Німеччині не виходить

Як політики ставляться до “Північного потоку-2”? Газпром намагається роздути ціну на газ – висушує своє газосховище, спонукаючи німців до запуску цього газогону.

– Тут варто окремо виділити “зелених”. Частина з них категорично проти “Північного потоку-2” і за швидкий перехід до відновлювальних джерел енергії. Закликають німців затягнути паски, накинути на себе одяг у холодному домі, потерпіти заради модернізації німецької економіки.

Інші партії вважають, що треба звертати увагу на інтереси громадян, не робити кроків, які призведуть до зростання цін на енергоносії, зокрема на опалення.

При всьому меркантилізмі німці не люблять, щоб із ними розмовляли мовою шантажу

Газпром ріже золоту курку. Німці плюнуть і почнуть закуповувати скраплений газ у США та інших країнах. Хамська політика, притаманна путінській адміністрації, коли вони роблять усе для зростання цін, а ви, мовляв, бігом сертифікуйте “Півеічний потік-2”, не працює. При всьому меркантилізмі німці не люблять, щоб із ними розмовляли мовою газового шантажу.

Новий канцлер може захотіти якогось “перезавантаження” з Росію?

– Такого, як було в 2000-х роках, мовляв, забули Грузію і далі пішли – не буде. Ніхто не пробачить Кремлю ні анексії Криму, ні війни на Донбасі, ні отруєння Олексія Навального і переслідування опозиції. Всі ці проблеми новий канцлер отримує у спадок. Якісь кроки, заяви, маневри можуть бути. Але Кремль на поступки не піде, тому це ні до чого не призведе.

Усі партії в Німеччині, крім “зелених”, підтримують “Північний потік-2” хай із застереженнями про інтереси України. У чому сила цього проєкту з німецької сторони?

– Його не можна розглядати з точки зору теперішньої ситуації. Рішення по будівництву приймали до агресії проти України. Німці тоді сприймали цей проєкт як економічний, вигідний німецьким споживачам. У 2014 році його треба було закривати. Але як – коли купа організацій у нього вклалися? Німці не люблять незакінчених проєктів, тому були не готові на такі різкі кроки.

По-друге, грає роль лобізм.

Проти Росії можуть послабити санкції?

– Німці не будуть посилювати тиск на Кремль, але й в піддавки теж не гратимуть. Буде стагнація.

НАТО і Європейський Союз не готові приймати Україну. Як зараз оптимально розвивати наші відносини з Німеччиною, ЄС?

– Євроінтеграція для України – це реальна і навіть неминуча перспектива розвитку. В наступні кілька років треба робити кроки в цьому напрямку. Європа готова до поступової інтеграції України в свої структури. Це довгий шлях. Але ідеологічно, геополітично, культурно – Україна має бути повноправним учасником європейської сім’ї народів.