Breaking news

Долар стрімко дорожчає: НБУ робить щось дивне, експерти в паніці

Долар продовжує розчаровувати прихильників стабільної гривні

Так, 26 липня його безготівковий курс піднявся ще на 11 копійок – до 26,71-26,73 грн./$. З початку тижня “американець” подорожчав на 29 копійок, і розвіяв надії на курсової відкат, яка ще вчора була у скарбників.

Учасники ринку відзначають, що вчора активність торгів перевищила 5-місячний максимум за кількістю угод і 3,5-місячний за обсягами купівлі-продажу валюти. Зростаючий курсової тренд відображає випереджаюче попит на неї в порівнянні зі стриманим пропозицією і стимулює сам себе, додатково підігрівається спекулятивної складової, в тому числі за рахунок випереджальних котирувань і легкого ажіотажу готівкового ринку.

Валютний курс піднімався цілий день, і зупинити його зміг тільки вихід Нацбанку з продажем долара. Регулятор з’явився з невеликим запізненням – під закриття основних торгів.

Долар стрімко дорожчає: НБУ робить щось дивне, експерти в паніці

“Безготівковий ринок відкрився в рамках 26,59-26,62 грн./$. Ближче до 10 години котирування піднялися до 26,61-26,64 грн./$, а після появи на торгах великого числа банків до 11 години – до 26,63-26,65 грн./$. І на цьому все не закінчилося: вже до обіду міжбанк був на рівні 26,65-26,69 грн./$, а потім піднявся до 26,70-26,75 грн./$ – через дисбаланс між попитом і пропозицією. Подальше зростання котирувань було припинено Національним банком, який втрутився в торги за допомогою продажу долара через Matching “, – розповів директор департаменту казначейства одного з банків.

Чиновники віддавали валюту по 26,70 грн./$, і, за різними оцінками, продали зі своїх резервів близько $ 30 млн. Казначеї відкрито говорили, що НБУ поскупився – не задовольнив всі заявки. Міжбанку не вистачило десь $ 15-20 млн.

Бізнес отримує виплати Держказначейства по ПДВ, і мало не всю отриману гривню готовий конвертувати в долар. Тому на міжбанку стояла ціла черга на його покупку. А ще й через девальваційні настрої, які зараз панують в бізнес-середовищі. Там згадали, що влада заклала на 2018 г. середньорічний курс на рівні 29,3 грн./$ і 30,1 грн ./$ на кінець цього року. І вирішили, що чиновники дадуть просадити міжбанк ближче до цих рівнів не в звичний сезон – в кінці серпня – початку вересня, а на місяць раніше.

Тому і стали до цього готуватися після завершення закупівель нерезидентів. Вчора і позавчора іноземці активно скуповували долар за гривню, отриману за гривневі держоблігації (Мінфін на цьому тижні провів погашення зимового випуску ОВДП).

Ніхто толком не уявляв, до яких рівнів може піднятися ціна долара. Тому його сьогодні скуповували по будь-яким курсом. У серйозних масштабах: обсяг безготівкових торгів виріс з учорашнього $ 512,86 до $ 598,26 млн. Це провокувало ажіотаж на міжбанку і підбиває готівковий курс.

Стрибкоподібне подорожчання долара остаточно вибило скарбників з колії. І вони з великим небажанням давали прогнози на майбутнє. Їхні прогонози на найближчі дні варіюються від 26,50 до 26,80.

У чому впевнені всі без винятку – це в ролі Нацбанку. Він знову став головним законодавцем мод на міжбанку, і саме від нього скарбники з придихом чекають вступних про подальшу долю гривні. Фінансисти самі перестали її розуміти – тому і змітають кожен долар, що з’являється на міжбанку по будь-якій ціні. Але чекають, що НБУ почне захищати якийсь свій курс (продавати долар не тільки на зростанні котирувань, а навіть на зниженні). Як тільки це відбудеться подорожчання валюти має зупинитися: імпортери стануть її менш агресивно скуповувати, а експортери почнуть активніше продавати вільну частину виручки, яка поки накопичується до кращих часів.

джерело