Breaking news

Чи позбавлять Разумкова мандату – “Опора” дала юридичний коментар

Якщо колишнього голову Верховної Ради Дмитра Разумкова позбавлять депутатського мандату, це може стати прецедентом, який вплине на парламентську практику.

Про це повідомила громадянська мережа “Опора”

Після обрання спікером 29 серпня 2019 року Разумков вийшов із фракції, а 7 жовтня цьогоріч парламент відкликав його з посади.

Таким чином Разумков не перебуває у складі жодної фракції і має відповідний статус.

“Опора” провела юридичний аналіз ситуації.

В організації пояснили, що основні умови дострокового припинення повноважень народного депутата:

у зв’язку з невходженням або виходом з фракції;

рішення вищого керівного органу партії;

застосування партійно-імперативного мандата.

Якщо використають суто формальний підхід до тлумачення і застосування правових норм, то Разумкова можуть позбавити мандата на підставі виходу з фракції, кажуть експерти.

Водночас, на сьогодні відсутні правові норми, які б повертали депутата до фракції після того, як він достроково перестав бути головою або заступником голови парламенту.

Якщо депутат, який вийшов із фракції (групи), хоче знову вступити до неї, це має погоджуватись з головою фракції. Безперешкодне повернення депутата до складу фракції, за списками якої його обрали, стає неможливим.

У разі позбавлення Разумкова депутатських повноважень виникне прецедент, віддаленим наслідком якого може бути встановлення прямої залежності керівництва парламенту від волі лише однієї фракції. Це у підсумку може суттєво послабити незалежність парламенту і призвести до розбалансування системи стримувань та противаг, заявили в “Опорі”.