Breaking news

Аукціони й десятки мільйонів доларів. Як розпорядитися держдачами

Державні дачі треба інвентаризувати та продавати на ринкових аукціонах. Аудиту, який президент Володимир Зеленський анонсував, не достатньо. Про це Gazeta.ua розповів економіст Олексій Кущ.

“Зеленський мав провести не аудит перевірку відповідності до певних стандартів. Мав провести інвентаризацію державних дач. Потім все це виставити на торги. “Феофанію” можна перепрофілювати для соціально-незахищених верств населення дітей, людей з інвалідністю, ветеранів. Або приватизувати її. Теж саме з автопарком. Все треба інвентаризувати та продати на аукціонах. Так залучити значні кошти до бюджету. Якщо продати державні дачі, то це десятки мільйонів доларів. Зараз це просто заповнення інформаційного простору”, говорить Кущ.

І додає: “Те, що Зеленський започатковує, це симулякризація політики, яку він обіцяв проводити. Можна згадати, що є спеціальні сільськогосподарські підприємства, які вирощують городину для президента, спеціальне молоко чи заводи для горілки. Це все прийшло з планової економіки, Радянського союзу, коли був тотальний дефіцит. Політичні еліти хотіли створити для себе острівець благополуччя”.

Економіка для еліт в умовах ринкової виглядає анахронізмом, вважає Кущ.

“У Радянському союзі не можна було побудувати дачу, бо до тебе прийшли б органи, спитати, де взяв гроші. Зараз має бути вузький перелік осіб, які можуть претендувати на ці державні дачі президент, прем’єр, голова Верховної Ради. Вони можуть мати ці приміські резиденції з урахуванням безпеки, розмістити там засоби зв’язку, спеціальну охорону. Міністри, нардепи звичайні чиновники, отримують зарплату. У її межах можуть винаймати будь-які резиденції, які можуть пояснити в електронних деклараціях”.

Втрати від того, що чиновники не платять всю вартість оренди, не найбільші для бюджету, але досить відчутні, додає економіст. “Якщо в договорі написано, що поліпшення робить орендар, то йому маємо бути відшкодування. Якщо взяти будинок державної дачі, облаштувати дорогим мармуром, то орендар, у вигляді колишнього міністра, може сказати, що зробив поліпшення в десятки разів більше, ніж вартість будинку. Не він має платити державі, а держава має компенсувати йому”, говорить Кущ.

Зеленський анонсував аудит держдач минулого тижня після РНБО. Планують встановити перелік осіб, які десятиліттями проживають на державних дачах Будинку відпочинку Конча-Заспа та комплексу відпочинку Пуща Водиця. Загалом це понад 100 держдач і резиденцій.

Комплекс відпочинку Пуща-Водиця і Будинок відпочинку Конча-Заспа, на території яких розташовані державні дачі, знаходяться під Державним управлінням справами, утримується за кошт держави. Площа цих VIP-селищ, за даними ДУС, становить майже 300 гектарів. На території Кончі-Заспи розміщений 71 дачний будинок та чотири пансіонати на 145 номерів. У Пущі-Водиці пансіонат на 36 номерів, 30 будинків на 71 сім’ю і різні заклади: клуб-їдальня, буфет, склади, пральня, магазин, більярдна.

Там досі живуть декілька сотень членів попередніх урядів, серед яких: колишній голова Верховної Ради Володимир Литвин, ексгенпрокурор Святослав Піскун, другий президент України Леонід Кучма.