Breaking news

Архистратиг Михайло – віковий охоронець України-Русі

День святого Михайла, або Собор святого архистратига Михаїла, відзначають 21 листопада.

Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михаїла своїм патроном, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

Образ святого Михайла уособлює перемогу добра над темними силами: гримить грім — значить, святий Михайло бореться з чортами.

Існує дуже поширений переказ про чорта, який намагався сховатися від архистратига Михаїла. Щоб урятувати, чорт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архистратиг Михайло сказав, що в цьому разі людину він уб’є та дасть їй царство небесне, а чортові все одно — непереливки! Так чорт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грім не вб’є.

А за одною старою легендою, одного разу звичайний мисливець випадково вбив у лісі чорта. До нього з’явився святий Михайло та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Той забажав обмінятися зі святим Михайлом рушницями. Трохи повагавшись, Михайло погодився на такий обмін. Одну умову поставив святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися рушницями назад, то мусить прийти на те саме місце.

І почало цьому мисливцеві так щастити на полюванні, що годі й казати! Тільки кожного разу, як він із цієї рушниці стріляв, такий грім над землею лунав, що люди лякалися. От і власник рушниці нарешті вирішив позбутися магічного подарунка, щоб лихо не накликати на свою голову. Пішов на зазначене місце та й обмінявся рушницями із святим Михайлом назад. Але й колишня його старенька рушниця тепер теж набула чарівних властивостей! І мисливська удача не покидала вже його довіку.

Народні прикмети на 21 листопада

 1. З’явився вранці 21 листопада іній – зима буде сніжною
 2. Ранковий туман віщує відлига
 3. Якщо людина народилася 21 листопада, то він буде відмінним цілителем. В якості оберега йому рекомендується носити талісман з гранатом
 4. Розвиднілося 21 листопада раніше, ніж зазвичай – чекай холоднечу найближчим часом
 5. Практично немає шишок на хвойних деревах – це обіцяє теплу зиму без морозу
 6. Багато жолудів на дубі – зима, швидше за все, буде м’якою і теплою
 7. Мокрий сніг 21 листопада – весна буде дощовою
 8. Іній з’явився на деревах – чекай снігопаду в найближчі дні
 9. Ясний день 21 листопада – прикмета, що будуть тріскучі морози
 10. Почути в цей день церковні дзвони – до біди
 11. Попаритися в лазні – довго хворіти не будеш
 12. Людина, що народилася 21 листопада, буде щасливою
 13. Якщо приснився гарний сон, є прикмета, що не слід нікому його розповідати, інакше він не збудеться
 14. Якщо поставити миску каші домовикові, то він не буде докучати господарям. А якщо ще й пригостити пивом, то добрий дух завжди прийде на допомогу.

Джерело