Breaking news

90 РОКІВ ВИПОВНИЛОСЯ ПАТРІАРХУ ФІЛАРЕТУ

23 січня відзначає 90-літній ювілей почесний Патріарх Православної Церкви України Філарет. Згідно з постановою Верховної Ради України про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв в 2019 році (№ 9234), 90-річчя Філарета відзначатиметься сьогодні на державному рівні.

З нагоди цього ювілею Президент оприлюднив звернення, в якому перечислив заслуги патріарха Філарета, вказавши на те, що вдячні нащадки називатимуть Його ім’я в ряду з іменами Петра Могили, Василя Липківського, Іларіона Огієнка, Андрея Шептицького, Йосипа Сліпого, які належали до різних конфесій, але були українцями Володимирового хрещення.

«Прийнявши чернечий постриг у 21 рік, Ви, Ваша Святосте, все своє довге життя присвятили служінню Церкві. Відстоювали право вірити в Бога у часи войовничого атеїзму. Стали першим українцем, який посів київський престол за майже 150 років. Перед тим Петербург та Москва присилали служити сюди кого завгодно, але не українців… І робили це з незмінною метою – русифікувати та духовно уярмлювати наш народ. І як показово, що саме син донецького краю високо підняв прапор українства та несе його стільки десятиліть. І то символ того, що Донбас –  це Україна… І сьогодні, коли мільйони співвітчизників піднялися на захист своєї Вітчизни від російського агресора, Ваше мудре слово, Ваші молитви додають усім нам наснаги у захисті правди і справедливості, у збереженні національної єдності, у вірі в перемогу над ворогом», – йдеться у зверненні.

Президент висловив глибоку повагу та вдячність «істинно народному українському Патріархові і Героєві України». Нагадаємо, 22 січня, під час урочистого прийому з нагоди Дня Соборності України Президент Петро Порошенко вручив патріарху Філарету Зірку Героя України.

Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет (в миру Михайло Антонович Денисенко) народився 23 січня 1929 р. в селі Благодатному Амвросіївського району Донецької області в родині робітника. 1946 р., після закінчення середньої школи, вступив до 3-го класу Одеської духовної семінарії, яку закінчив з відзнакою і того ж року вступив до Московської духовної академії. Навчаючись на II курсі, 1 січня 1950 р. прийняв чернечий постриг з ім’ям Філарета.

У 1990 році після смерті московського патріарха Пимена, Філарет відстоював право української церкви. Ініціював перейменування Українського екзархату РПЦ на УПЦ МП.

У 1991 році домігся від РПЦ незалежності для УПЦ в управлінні (але не тотожне з канонічним статусом автономії). Розпочав процес відновлення автокефалії УПЦ КП. За що отримав анафему 1997 року від Російської церкви. Втім, 2018 року Вселенським Патріархатом анафему було визнано недійсною.

Джерело