Breaking news

380 років тому народився гетьман України Іван Мазепа

20 березня 1639 року в Мазепинцях, на шляхетському хуторі Київщини, неподалік Білої Церкви народився український військовий, політичний і державний діяч Іван Мазепа.

Як політик Іван Мазепа формувався на службі в гетьмана Петра Дорошенка. Освіта, яку він здобув у Києво-Могилянській колегії, в навчальних закладах Західної Європи, давала можливість йому виконувати важливі дипломатичні доручення, виступати посередником у переговорах із турецьким султаном, польським та московським царями. Перебуваючи під патронатом московського царя Петра I, проводив курс на відновлення козацької держави Війська Запорозького з кордонами часів Хмельниччини, про це пише NP.

Іван Мазепа увійшов у політичне життя України у досить складні часи. Україна фактично була поділена на дві частини, що боролися між собою: одна – на боці Москви, інша – на боці Польщі. 25 липня 1687 року відомий політичний діяч та дипломат Іван Мазепа отримав гетьманську булаву на Коломацькій раді поблизу Полтави (нині – Коломацький район Харківської області).

В подальшому Мазепа намагався відновити авторитет гетьманства в Україні. Зробив великий внесок у економічно-культурний розвиток Лівобережжя. З 1704 року, після об’єднання територій Лівобережної та Правобережної України, – гетьман  війська Запорозького обох сторін Дніпра (1687-1708).

Пам’ятник І. Мазепі в Коломаку

Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури. Прикметно, та за роки гетьманування Мазепи в Україні не виникло жодного селянського повстання.

Мазепа є найбільш відомим в Європі та Америці представником України. Йому присвячено 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів.

Результат пошуку зображень за запитом "Иван мазепа полтава"

Урочисте відкриття пам’ятника гетьману Іванові Мазепі на Соборному майдані у Полтаві відбулося 7 травня 2016 року. Встановили його з ініціативи Полтавського обласного об’єднання товариства «Просвіта», на пожертви меценатів  та громади міста. Також одну з найдовших вулиць у Полтаві – Калініна – перейменували на вул. Івана Мазепи.

Пам’ятник І. Мазепі в Полтаві

Джерело