Breaking news

14 жовтня – День захисника України: історія свята

У 2014 році Президент Петро Порошенко встановив дату щорічного свята День захисника України і одночасно скасував День захисника вітчизни, який за радянських часів відзначався 23 лютого.

У 2014 році розпочалися важкі бої на Донбасі, під час бойових дій і при одиночних актах агресії українські війська зазнали великих втрат. Петро Порошенко закликав відмовитися від 23 лютого – свята «за військово-історичному календарем сусідньої країни» та святкувать День захисника України.

У День захисника України держустанови, органи місцевого самоврядування, державні та приватні підприємства піднімають державний прапор. У 2015 році Верховна Рада доповнила перелік вихідних днів датою 14 жовтня.

День защитника Украины

Вибір дати свята День захисника України, 14 жовтня, невипадковий – в цей день відзначається також Покрова Пресвятої Богородиці, яка сотні років назад захистила Константинополь від навали ворогів. Православна церква надає святу величезне значення.

Покрова Пресвятої Богородиці стали також символом і для козацтва. Козаки вірили, що Богородиця захищає їх, дає свій покров, у всіх битвах і починаннях. Існував навіть особливий стиль іконопису, який зображував козаків, над якими Пресвята Богородиця простягла свої покрова.

Тому свято має другу назву – «Козача Покрова», а 14 жовтня відзначається також і День українського козацтва. Останній отаман Запорізької Січі козак Петро Калнишевський після смерті був навіть канонізований православною церквою і отримав ім’я святого Петра Багатостраждального.

Ще один привід призначити День захисника України на 14 жовтня дала символічна дата утворення Української повстанської армії в 1942 році. УПА під керівництвом Організації українських націоналістів діяла партизанськими методами проти сил Вермахту і Червоної Армії СРСР. Метою повстанців було відновлення державності України.

В 1944 році УПА контролювала більшу частину територій 9 областей сучасної України і частину території Польщі. Однак в 1945-1950 роках сили УПА зазнали поразки, коли проти них почалися відразу кілька військових операцій з боку радянської, польської та німецької армій. Підпільна і партизанська активність тривала ще кілька років. Останній лідер ОУН-УПА був заарештований в 1954 році.

день защитника украины

У сучасній Україні ставлення до УПА є суперечливим. Визнання на офіційному рівні ветерани ОУН-УПА отримали в День захисника України – 14 жовтня 2006 року, коли Віктор Ющенко видав президентський указ про вивчення діяльності повстанської армії. Пізніше він надав всім членам УПА статус борців за незалежність України. У 2015 році український парламент прийняв відповідний закон, співавтор якого син командувача УПА Романа Шухевича – Юрій.

День захисника України вважається і неформальним чоловічим святом. Що подарувати на 14 жовтня в День захисника України – вже четвертий рік поспіль таким питанням задаються українські жінки та дівчата.

Джерело